- Czy warto odkładać macierzyństwo?
- Dlaczego coraz więcej Polek odkłada decyzję o posiadaniu dziecka?
- Wpływ wieku kobiety na płodność
- Wpływ ciąży na organizm kobiety
- Negatywne skutki antykoncepcji
- Dyskusja o antykoncepcji za granicą
- Tokofobia częstym powodem odkładania macierzyństwa
- Podsumowanie
- Kontakt
Pozytywny wpływ ciąży na organizm kobiety
Ciąża nie jest zazwyczaj dla kobiety czasem łatwym. Radość i nadzieja łączą się wówczas z obawą oraz ze strachem. Przyszła matka zastanawia się, czy wszystko będzie w porządku, myśli o zdrowiu dziecka, wyobraża sobie przebieg porodu, podejmuje decyzję odnośnie karmienia piersią. W każdym z trymestrów mogą pojawić się mniej lub bardziej poważne dolegliwości, a ciało kobiety, zwłaszcza w drugiej połowie ciąży, podlega znacznym przeobrażeniom.
Wiele kobiet obawia się zmian i dolegliwości, odczuwają dyskomfort na myśl, że ich ciało ulegnie tak gwałtownym metamorfozom. Jeśli jednak pragną mieć dziecko, mogą postarać się myśleć o czasie ciąży pozytywnie. Z pewnością pomoże w tym świadomość faktu, że większość zmian zachodzących w ciele jest odwracalna, a odzyskanie przedciążowej figury i sprawności udaje się bardzo wielu kobietom.
Ponadto sporo ciężarnych kobiet doświadcza pozytywnego wpływu ciąży – zarówno na swoją psychikę, jak i wygląd. Ma on miejsce szczególnie w drugim trymestrze, kiedy zwykle mijają dość charakterystyczne nudności i problemy z apetytem, a równocześnie ciąża nie jest jeszcze na tyle zaawansowana, aby kobieta często czuła się zmęczona. Czuje wówczas przypływ energii, poprawie ulega metabolizm. Pod wpływem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie ciężarnej często poprawia się wygląd jej paznokci i włosów, które nabierają sprężystości, są zdrowe i lśniące. Jeśli kobieta pozostaje pod opieką specjalisty, a równocześnie otoczona jest troską ze strony najbliższych, jej samopoczucie psychiczne, czasem zachwiane burzą hormonalną z początku ciąży, poprawia się. Dominują wówczas uczucia pozytywne: radość, nadzieja i ciekawość związane z oczekującymi ją zmianami.
Żaden z dodatnich aspektów ciąży nie może być oczywiście traktowany jako zachęta do zajścia w nią przez kobietę, która nie chce mieć dzieci. Jeśli jednak opóźniasz decyzję o macierzyństwie z obawy przed złym samopoczuciem w ciąży, pamiętaj, że nie zawsze ma ono miejsce, a obok ewentualnych dolegliwości mogą pojawić się także pozytywne zmiany. Niektóre z nich wykraczają daleko poza kwestie estetyki – ciąża i karmienie naturalne zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi oraz raka jajników.